Chicha.pl

Blog o Ameryce Łacińskiej

#chichaviaja artesania chichablog koronawirus Meksyk miasto podróże rękodzieło społeczeństwo

Podróżnicze porady: Koronawirus w Mieście Meksyk – Restrykcje w Meksyku

Cześć! Jeśli będziecie w najbliższym czasie odbywać podróż do Miasta Meksyk mam dla Was parę wskazówek jak wyglądają tutaj restrykcję i na co należy zwracać uwagę. Obecnie jestem w stolicy Meksyku z moim chłopakiem, podróżujemy na własną rękę. Niedługo ruszymy dalej, tym razem do Nayarit i Jalisco więc stay tuned! 🙂

Koronawirus i pomarańczowe światło dla Miasta Meksyk

Meksyk wprowadził podział na strefy pod względem ryzyka zarażenia. Na stronie rządowej można znaleźć mapkę, gdzie zapalona jest odpowiednia „sygnalizacja świetlna”. Światło zielone oznacza, że można korzystać ze wszystkich aktywności, szkoły są otwarte. Obecnie do tej strefy należą tylko 3 stany (Sonora, Campeche, Chiapas). Najwięcej stanów (21) znajduje się w strefie żółtej, co oznacza, że wszelkie ośrodki rekreacyjne (baseny, restauracje, muzea, kina) oraz zawodowe są otwarte, ale zwraca się uwagę na ludzi starszych i mogą wystąpić limity osób. Natomiast Miasto Meksyk (w którym przebywam) znajduje się obecnie znajduje się obecnie w strefie pomarańczowej – mogą być otwarte wszystkie sklepy i aktywności, ale występują spore restrykcje w liczbie osób mogących przebywać w danym obiekcie.

https://coronavirus.gob.mx/semaforo/

W Meksyku (informacje z ostatniej chwili) doszło dzisiaj (23.03.21) 5,881 nowych zakażeń, natomiast całkowita liczba (od początku pandemii) chorujących na covid-19 w Meksyku to ok. 2,2 mln/1,74mln ozdrowieńców. Liczba ludności w Meksyku wynosi 126,2 miliona (2018).

Restrykcje w Meksyku lżejsze niż w Polsce

Obostrzenia w Mieście Meksyk są w porównaniu do Polski łagodniejsze. Szczerze mówiąc czuje się tutaj dosyć swobodnie. Maseczki w Meksyku są wymagane przez cały czas, ale spacerując ulicami widzę osoby, które maseczek nie noszą. Zdarzyło się nam, że przeszliśmy obok policji bez maseczki i nie zwróciła nam uwagi. Koleżanka z Meksyku powiedziała mi, że czasami zwracają uwagę, ale uprzejmie. Ja jednak noszę maseczkę przez cały czas, chyba, że jesteśmy sami na ulicy i jest serio upał.

Wejście przed Targiem z Artesanią (Mercado de Artesanías La Ciudadela), sprawdzana temperatura i dezynfekcja rąk.
W drodze na Targ z Artesanią (Mercado de Artesanías La Ciudadela).

Restauracje w Meksyku są otwarte, a na ulicy kupicie jedzonko. Czasami pod ulicznymi budkami z jedzeniem stoi parę osób i wszyscy bez maseczki jedzą sobie w spokoju, np. tacosy :). Jechaliśmy już kilka razy metrem i niektóre stacje były mocno zatłoczone więc tutaj należy uważać. Muzea w trakcie koronawirusa są otwarte choć nie wszystkie i oczywiście należy mieć maseczkę na twarzy. Na wejściu mierzy się temperaturę. Podobnie jeśli chcemy wejść na targ, do sklepu, niektórych restauracji i piekarni, wtedy również przed wejściem stoi Pan lub Pani (czasami jest to ochrona) i mierzy temperaturę.

„Maseczki są obowiązkowe”.

Miasto Meksyk, otwarte muzea w trakcie covid (wybrane pozycje):
– Muzeum Antropologii (Mueso de Antropologia),
otwarte od 9 marca, zamknięte w poniedziałki i niedziele, wejście kosztuje 80 peso meksykańskich
Muzeum Fridy Kahlo w Coyoacan (Museo Frida Kahlo), otwarte od 6 marca, zamknięte w poniedziałki i niedziele, wejście kosztuje 250 peso meksykańskich dla dorosłych z zagranicy, 50 peso studenci
Teotihuacán (ok 50km od Miasta Meksyk), otwarte, ale zamyka się na Wielkanoc 1-4 kwietnia, wejście kosztuje 80 peso
Xochimilco, otwarte, 500 peso za łódkę

Większość muzeów w Meksyku pozostaje otwartych. Polecam nie sugerować się wyszukiwarką w Google Maps. Najnowsze informacje znajdziecie zawsze na stronach oficjalnych muzeów.

Dziękujemy za wizytę na naszym blogu <3

Jak przygotować się do podróży samolotem do Meksyku?
Sprawdź nasz poprzedni post: chicha.pl/2021/03/22/meksyk-koronawirus-covid19-przylot-podroznicze-tipy/
Zaglądaj też na nasz Instagram, wrzucamy relacje z Meksyku na bieżąco: https://www.instagram.com/latynochicha/

Jeśli podoba Ci się nasz blog będzie nam super miło jeśli zafollowujesz nas na instagramie lub facebooku. Mile widziane udostępnienia! 🙂 Oczywiście gdybyś chciał nas o coś zapytać to jesteśmy do dyspozycji (kontakt lub na naszych socialach pisz śmiało).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *