Chicha.pl

Blog o Ameryce Łacińskiej

gospodarka kultura Meksyk polityka społeczeństwo

Marihuana już prawie legalna w Meksyku

Izba Deputowanych Kongresu zatwierdziła legalizację marihuany. Ustawa trafi niedługo do Senatu. Pozwala ona na posiadanie używki w celach rekreacyjnych, badawczych i medycznych. Będzie można mieć przy sobie 28 gramów.

Deborah Bonello / The Times

Nocny maraton dyskusji, oregano i virale

Pozostał tak naprawdę tylko krok od tego, aby marihuana stała się w pełni legalna w Meksyku. W środę Izba Deputowanych zatwierdziła ustawę dekryminalizującą cannabis. W listopadzie ubiegłego wprowadzono modyfikację, które musiały przejść przez senatorów dlatego czynność ta zostanie powtórzona. Cały proces legislacyjny trwał ponad dwa lata!

Diputado arma 'churro' de marihuana en San Lázaro

Za prawem odpowiedziało się 316 głosów, przeciwnych było 129, a 23 osoby się wstrzymały. Jak informuje „El País” maraton dyskusji na temat legalizacji zaczął się w środę rano i przedłużył do wczesnego, czwartkowego ranka. Omawiano ponad 200 zastrzeżeń wobec prawa do posiadania. Dyskusja na sesji plenarnej była zażarta. Deputowany i założyciel partii Morena Hirepan Maya skręcił na trybunie jointa, aby poprzeć inicjatywę. Z kolei członkini centroprawicowej i liberalnej Partii Rewolucyjno-Instucjonalnej (PRI) Cynthia López Castro wyciągnęła torebeczkę z oregano i zaczęła mówić do tych, co popierają prawo: „Czterodniowa wycieczka… Czy to jest to czego chcecie?”. Mówiła też, że „Młodzież będzie mogła palić 56 takich półgramowych skrętów dziennie jeśli ustawa przejdzie”.

Jej wypowiedź stała się viralem. Internauci nie zgadzają się z mówczynią. YouTube (14 łapek w górę, 98 w dół).

Jakie będą regulacje?

Krajowa Komisja ds. Uzależnień, zależna od Ministerstwa Zdrowia, która swoją drogą nie ma doświadczenia w pracy regulacyjnej będzie nadzorować proces produkcji, od siewu do zbioru. Będzie także wydawać zezwolenia na tworzenie stowarzyszeń i klubów konsumenckich. Towarzystwa te będą mogły mieć od dwóch do 20 członków w wieku powyżej 18 lat. Będzie można posiadać maksymalnie 4 rośliny na członka i mniej niż 50 roślin marihuany na grupę.

Poza tym Państwo planuje promować kampanię mające na celu powstrzymanie konsumpcji przez osoby poniżej 25 roku życia. Producenci marihuany rekreacyjnej będą musieli umieszczać napis „tylko do sprzedaży w Meksyku”, a opakowanie będzie musiało zostać zabezpieczone przed dziećmi z ostrzeżeniami o szkodliwym wpływie na zdrowie, podobnie jak na tytoniu.

Nie wiadomo jeszcze ile marihuana będzie kosztować. Polemice poddaję się dosyć kontrowersyjną kwestię, że Ci co będą posiadać od 28 do 200 gramów otrzymają grzywny w wysokości 10 tysięcy pesos (500 dolarów).

3 kraj na świecie z legalną marihuaną i sposób na walkę z przemysłem narkotykowym

Zaraz za Kanadą i Urugwajem, Meksyk stanie się trzecim krajem na świecie, który zalegalizuje marihuanę na całym terytorium. Dekryminalizacja używki niesie ze sobą wiele obietnic. Jest to nowy punkt w polityce antynarkotykowej stosowanej bezskutecznie od lat i politycy wiedzą, że wprowadzenie tej używki jako legalnej pomoże narkobiznesem w Meksyku.

https://elpais.com/mexico/2021-03-10/la-camara-de-diputados-de-mexico-aprueba-la-legalizacion-de-la-marihuana.html

https://www.latimes.com/world/mexico-americas/la-fg-mexico-marijuana-20151230-story.html

comscoreLoad

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *