argentyna,  futbol,  kultura

Zmarł Diego Maradona, miał 60 lat.

Odszedł tytan amerykańskiej i światowej piłki nożnej. Diego Maradona zmarł dzisiaj, 25 listopada po ataku serca. Miał 60 lat.

Legenda z „Rękami Boga”.

Pozycja Maradony nieustannie rosła od czasu jego debiutu w profesjonalnym futbolu w 1976 r., gdy zaczął grę w klubie Argentinos Juniors. Już 6 lat później, w 1982 r., trafił do wielkiej Barcelony, jednak szczyt kariery osiągnął w SSC Napoli, gdzie spędził 7 lat. Jego legenda na dobrą sprawę zaczęła powstawać w 1986 r., gdy wraz z reprezentacją Argentyny zdobył mistrzostwo świata. Maradona poprowadził swoją drużynę do zwycięstwa, przysłużył się między innymi dzięki swojej słynnej „Ręce Boga” – bramce strzelonej przy użyciu lewej ręki. Na kolejnych Mistrzostwach Świata 1990 r. Argentyna z Maradoną zajęła drugie miejsce.

Zagrał w prawie 700 meczach, z czego 91 w reprezentacji kraju, strzelając 345 goli (34 w reprezentacji). Jego kariera piłkarska trwała 21 lat, od 1976 r. do 1997 r. Po zawieszeniu butów na kołku zajął się trenowaniem drużyn piłkarskich. Zaczął już w 1994 r. i był trenerem 8 drużyn, w tym reprezentacji Argentyny, z którą doszedł do ćwierćfinału Mundialu w 2010 r. w RPA.

Maradona od dłuższego czasu był w złej kondycji zdrowotnej. Na początku listopada przeszedł operację tętniaka mózgu. W życiu zmagał się też z wieloma innymi problemami, jak otyłość, a jednymi z najważniejszych były uzależnienie od narkotyków i alkoholu. Przed śmiercią również znajdował się na odwyku.

Maradona był mocno zaangażowany w politykę. Był gorącym zwolennikiem wyrazistych lewicowych rządów w Ameryce Łacińskiej – spotykał się z Hugo Chávezem, Nicolásem Maduro, Fidelem Castro, Evo Moralesem, wyrażał sprzeciw wobec „zamachu stanu” w Boliwii, który obalił tego ostatniego, krytykował poprzedniego, liberalnego prezydenta Argentyny Mauricio Macriego.

Prezydent Argentyny Alberto Fernández ogłosił trzydniową żałobę narodową. Zaproponował również rodzinie zmarłego organizację publicznych uroczystości żałobnych i pogrzebowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.