sor juana ines de la cruz
Meksyk

Nowe 100 peso meksykańskie, a na nim poziomy wizerunek słynnej Sor Juany Inéz de la Cruz.

Meksykański Bank wypuścił nowy banknot 100 peso, a na nim znajduję się wizerunek słynnej, XVII wiecznej pisarki Juany Inés de la Cruz. Nowe peso weszło w obieg 12 listopada, w rocznicę urodzin wspomnianej postaci. Banknot wyróżnia to, że zrobiony jest z plastiku (polimeru), jego głównym kolorem jest czerwony, a grafiki przedstawione są w sposób wertykalny.

https://www.youtube.com/watch?v=nL0ScmMt08U&feature=emb_logo&ab_channel=BancodeM%C3%A9xico

Kim była Sor Juana Inés de la Cruz?

Juana Inés widnieje już na banknocie 200 peso, a raczej zaczyna „zanikać” ponieważ w 2019 roku wypuszczono w obieg nową wersję z wizerunkiem dwóch wielkich postaci związanych z Niepodległością Meksyku: Miguela Hidalgi y Costilli oraz José Maríi Morelosa y Pavón. Obaj byli duchownymi, dzięki którym wywołane zostało powstanie wyzwoleńcze.

Bohaterka dzisiejszego postu była nie tylko meksykańską pisarką, której wiersze publikowano w Europie. Juana Inés zamiast małżeństwa wybrała ścieżkę naukową, samorealizacje i niezależność. Przyszłość kobiet w XVII wieku niestety opierała się na zamążpójściu, a jedyną możliwością rozwoju były zakony. Juana została więc siostrą (stąd przydomek „Sor”). W trakcie swojego życia pisarka zgromadziła i przeczytała setki książek , studiowała matematykę, komponowała utwory, a także wynalazła system zapisu muzycznego1. Jej twórczość pisarską można by uznać za kontrowersyjną ze względu na to, że Sor Juana krytykowała w niej postawę niektórych mężczyzn wobec kobiet. Przedstawiała hipokryzję tych, którzy potępiali moralność seksualną płci przeciwnej:

„Czemu miałyby postępować prawie
skoro sami zachęcacie je do czynienia zła?”

Odnosiła się też do pogardy z jaką mężczyźni odnoszą się do prostytutek. Rozważała czy większą winę ponosi:

„Ona, która grzeszy za pieniądze, czy on, który płaci za grzechy?”

Można więc powiedzieć, że Juana Inés de la Cruz była kobietą zupełnie nie pasującą do swoich czasów, nie wpadającą w obowiązujące konwenanse, a według mnie była feministką XVII wieku.

Peso meksykańskie

Jak zobaczycie gdzieś ceny na meksykańskiej stronie z ikonką „$” to wcale nie oznacza, że płacicie dolarami. Jest to symbol używany najpierw przez Meksyk (od 1770 roku) i to Stany Zjednoczone sobie go zaadaptowały do oznaczenia swojej waluty. Jeszcze przed 1993 wielu Meksykanów było milionerami. W wyniku denominacji obcięto 3 zera. Nazwa wzięła się od hiszpańskiego słowa „peso” co oznaczało miarę złota lub srebra w czasach kiedy Meksyk był kolonizowany przez koronę.

Jakie inne ważne dla historii i kultury Meksyku postaci widnieją na banknotach?

20 peso – Benito Juárez, 26. prezydent Meksyku,

50 peso – José María Morelos, działacz niepodległościowy,

100 peso – Nezahualcoyotl, wódz Texcoco i poeta,

200 peso – Juana Inés de la Cruz, pisarka z XVII wieku,

500 peso – Diego Rivera, malarz, muralista, oraz jego żona Frida Kahlo,

1000 peso – Miguel Hidalgo y Costilla, działacz niepodległościowy.

Źródła:

1 Chasteen J. Ch, Ogień i krew. Historia Ameryki Łacińskiej, Warszawa 2007, s. 48-52.

https://verne.elpais.com/verne/2020/11/13/mexico/1605285474_317513.html

https://www.elfinanciero.com.mx/economia/a-detalle-asi-se-ve-el-nuevo-billete-de-200-pesos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.