artesania,  diadelosmuertos,  kultura,  Ludy Tubylcze,  Meksyk,  rękodzieło

Miasto Meksyk: Día de los Muertos i czaszki w stylu Huichol.

Alejandra Yañez, która wywodzi się z ludu tubylczego Huichol stworzyła przepiękną kolekcję czaszek, które można podziwiać w galerii Vignettes y Báez oraz zaprojektowała słoiki miodu dla marki @beorganic100 z okazji Día de Muertos. Zapytałam ją również, jak spędziła ten niezwykły czas i czy pandemia miała duży wpływ na to, jak on wyglądało w mieście Meksyk.

Młoda, zdolna, przedsiębiorcza

Alejandra ma 23 lata i prowadzi swoją własną markę w internecie Aleya Huichol. Działa jako artystka – tworzy i sprzedaję artesaníę (rękodzieło).

„Jesteśmy społecznością Artystów i Rękodzielników pragnących promować sztukę i kulturę Wixárika (lub Huichol) z unikalnymi projektami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie oraz nami, przedstawicielami Meksyku i jego mieszkańcow. Nasze dzieła znajdziesz w Sklepie Narodowego Muzeum Antropologii”

(opis na oficjalnym fanpage https://www.facebook.com/aleyahuichol)

Ale powiedziała mi, że nauczyła się wszystkiego od swoich rodziców gdy była mała, a obecnie wykorzystuje swoje umiejętności do prowadzenia swojej własnej działalności. Dzięki niej się utrzymuje, ale też podtrzymuje tradycje związane z jej etnicznością. Poza pracą Ale studiuje ekonomię na politechnice w Mieście Meksyk, aby zdobyć więcej wiedzy do rozwoju biznesu.

Día de los Muertos w Mieście Meksyk przed pandemią vs. w trakcie

Zapytałam Ale jak wyglądało to święto w Mieście Meksyk i jak rozprzestrzenienie się wirusa oraz obostrzenia wpłynęły na jego przebieg:

Poprzednio kiedy nie było pandemii organizowano na ulicy parady. Najważniejsza i największa była organizowana na ulicy Madero. Ludzie byli przebrani (w stylu tego święta, np. za Calaveras), straszyli innych lub rozdawali słodycze. Organizowane były także wydarzenia czy imprezy w klubach, na których ludzie przychodzili przebrani. W niektórych sąsiedztwach dzieci się przebierały i chodziły od domu do domu i zbierały słodycze.

W tym roku, ze względu na pandemię parada się nie odbyła, a także odwołano większość wydarzeń, więc było trudniej znaleźć miejsce. Wzięłam udział w jednej imprezie i przebrałam się dosyć dziwnie (śmiech)… było mało osób.

Pomimo obostrzeń Día de los muertos spędziłam bardzo miło w towarzystwie moich przyjaciół. Znaleźliśmy miejsce, które było otwarte i gdzie była możliwość napić się czegoś i wziąć udział w imprezie. Było bardzo fajnie.”

Alejandra Yañez

Czym dla Ciebie jest to święto?

Zapytałam Ale jakie znaczenie ma dla niej Día de los muertos.

Día de los muertos oznacza dla mnie zjednoczenie się z najbliższymi oraz z tradycjami. To przebieranie się za calaveras czy inne potwory jednoczy przez wspólne spędzanie czasu. Czuję, że łączę się ze swoimi przodkami, kiedy daję jakąś ofiarę czy właśnie się przebiorę. Jest to dla mnie bardzo ważne bo wspominamy tych, których już z nami nie ma.”

Alejandra Yañez

Kolekcja czaszek w galerii Vignettes y Báez

Tak jak już wspomniałam, Ale tworzy rękodzieło tworzone zgodnie z tradycją Huichol. Jej sztukę można podziwiać w mediach społecznościowych:

@aleyahuichol

Wyświetl ten post na Instagramie.

Diseño interior con arte 💞❤️

Post udostępniony przez Aleya Huichol (@aleyahuichol)

Po lewej: możecie obejrzeć filmik jak Alejandra tworzy szkatułkę w stylu huichol.

….

Poniżej: przepiękna kolekcja czaszek dla galerii Vignettes y Báez, w której akurat odbywała się wystawa związana ze świętem Día de Muertos. Spójrzcie na te fantastyczne wzory i kolory!

Wystawę czaszek zrobiliśmy w myśl święta Día de Muertos. Galeria sztuki skontaktowała się ze mną i uzgodniliśmy, że ze względu na to święto stworzę kolekcję czaszek. Byłam bardzo szczęśliwa, bo to dokładnie odzwierciedla listopad, kiedy świętujemy Día de Muertos. Będą one dostępne przez cały miesiąc. Oczywiście, są one na sprzedaż„.

Alejandra Yañez

Los Craneos w rapowanym filmiku i na słoikach miodów

Czaszki Ale znalazły się także w wideo stworzonego przez rapera Innomina. Możecie na nim zobaczyć jak przykładowo może wyglądać ołtarzyk dla przodków:

W ramach tego święta Ale weszła we współpracę z marką produkującą organiczne miody @beorganic100 i stworzyła opakowania w stylu sztuki Huichol specjalnie na to święto:

Jak podoba Wam się twórczość Alejandry?

Koniecznie dajcie znać co myślicie o rękodziele jakie tworzy Ale ❤️.

Dzisiaj pisałam o niej w kontekście Día de Muertos natomiast myślę by w przyszłych postach napisać trochę więcej o samym ludzie tubylczym Huichol, artystach czy o tym jak ta sztuka zmieniała się wraz z rozwojem turystyki i innych czynników zewnętrznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.