karaiby,  polityka,  Puerto Rico,  wybory

Puerto Rico chce do USA

Election Day! Dzisiaj wszyscy, niezależnie od tego, co dzieje się w różnych częściach świata, patrzą, kto zostanie prezydentem USA. Przyglądają się temu też mieszkańcy Puerto Rico – obywatele USA, którzy jednak nie mają prawa głosu w wyborach federalnych w Stanach Zjednoczonych.

Puerto Rico przeszło pod kontrolę USA w 1898 r. po wojnie z Hiszpanią i od tego czasu jest często jest określane jako (północno)amerykańska “kolonia”. Oficjalny status wyspy to “zorganizowane terytorium o statusie wspólnoty”. Oznacza to, że jej mieszkańcy mają obywatelstwo USA – ale w każdej chwili mogą je stracić decyzją Kongresu USA; mają swojego przedstawiciela w Izbie Reprezentantów – ale nie ma on w niej prawa głosu; Portorykańczycy uczestniczą w prawyborach prezydenckich partii Demokratycznej i Republikańskiej – ale nie w samych wyborach prezydenta USA.

Dzisiaj więc Puerto Rico wybierze swojego gubernatora, przedstawicieli lokalnego kongresu oraz władze lokalne. Co ciekawe, dwie główne amerykańskie partie nie uczestniczą bezpośrednio w lokalnej polityce. W związku z tym funkcjonuje tam system wielopartyjny, z trzema najpopularniejszymi partiami.

Równolegle z wyborami odbędzie się (szósty już) plebiscyt w sprawie statusu Puerto Rico. Po raz pierwszy jednak Portorykańczycy nie będą wybierać spośród trzech opcji (niepodległość, bez zmian, stanie się 51. stanem USA), tylko odpowiedzą “tak/nie”, czy chcą natychmiast stać się kolejnym stanem Unii. Referendum nie będzie jednak wiążące, bo decyzja co do statusu Puerto Rico należy wyłącznie do Kongresu USA. Sondaże wskazują, że większość, podobnie jak w 2012 i 2017 r., będzie za staniem się stanem USA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.