chile,  polityka,  wybory

Referendum konstytucyjne w Chile

Wyobraź sobie: właśnie kończy się, po 16 latach, dyktatura w czasie której władze zabijały i znikały swoich przeciwników politycznych. Jesteś członkiem nowych, demokratycznych władz państwowych – jaka będzie jedna z najważniejszych rzeczy, które robicie? Może zaczynacie prace nad nową konstytucją, na której nie widniałby podpis generała, który lubował się w zrzucaniu ludzi z helikoptera do oceanu?

Otóż w Chile było inaczej. Po oddaniu władzy przez Augusto Pinocheta w 1989 r., władze kraju dokonywały wielokrotnie korekt ustawy zasadniczej w zakresie praw politycznych, z dużą reformą z 2005 r. Nadal to jednak ten sam dokument (choć już z podpisem prezydenta Ricardo Lagosa), w dodatku niezmieniona została neoliberalna filozofia ekonomiczna, oparta na prywatyzacji i wycofaniu państwa. Od 2006 roku co jakiś czas wybuchały protesty przeciwko słabej jakości publicznej służbie zdrowia, edukacji czy nierównościom. Ostatni z nich miał miejsce rok temu – pewnie pamiętacie zamieszki wywołane podniesieniem cen biletów na metro, które przelało czarę goryczy i które nazwano „eksplozją społeczną”.

Kulminacją tych zdarzeń jest referendum, które odbyło się wczoraj, 25 października. Chilijczycy odpowiadali na pytanie, czy chcą nowej konstytucji i w jaki sposób miałaby ona zostać opracowana. 78% głosujących zagłosowało za, a 79% chciało, żeby konstytuanta była w całości wybrana w wyborach przez obywateli (druga możliwość mówiła o mianowaniu połowy delegatów przez parlament).

Zwolennicy nowej konstytucji mówią, że pozwoli to na wprowadzenie wielu zmian, które będą korzystne dla ogółu obywateli, a nie tylko tych najbogatszych – rzeczywiście, obecna konstytucja jest bardzo szczegółowa i wymaga większości kwalifikowanych do zmiany np. ustaw o zabezpieczeniu społecznym. Przeciwnicy odpowiadają z kolei, że sama zmiana zapisów nie poprawi sytuacji zwykłych ludzi, bo wymaga to lepszego rządzenia ze strony polityków i to na nich powinniśmy się skupić.

Wybory do konstytuanty odbędą się w kwietniu przyszłego roku, razem z wyborami lokalnymi. Konstytuanta będzie miała do 12 miesięcy na przygotowanie tekstu ustawy zasadniczej, która potem zostanie poddana pod kolejne głosowanie w referendum – czyli pewnie w okolicach połowy 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.