chile,  dyktatura,  historia,  polityka

Kto w Chile świętuje 11 września?

11 września to kluczowa data w najnowszej historii Ameryk. W Chile i Ameryce Łacińskiej z innego powodu niż reszcie świata – tego dnia w 1973 r. Augusto Pinochet obalił w zamachu stanu prezydenta Salvadora Allende. Pisaliśmy o tym tutaj: https://www.facebook.com/blogchicha/posts/1807633052688757

Choć od tamtych wydarzeń minęło już prawie 50 lat, ten temat niezmiennie dzieli Chilijczyków. Prezydentura Allendego, którego głównym hasłem była “chilijska droga do socjalizmu”, bardzo polaryzowała społeczeństwo tamtego czasu. Szczególne emocje wywoływał kryzys gospodarczy, który przypisuje się polityce określającego się jako marksista prezydenta. Wysoka inflacja i braki w zaopatrzeniu prowadziły do społecznych napięć i strajków (wspieranych i opłacanych również przez USA).

W tych warunkach pucz, który przeprowadził gen. Pinochet, części społeczeństwa jawił się jako błogosławieństwo – oto wkracza wojsko, które w końcu wprowadza porządek po trzech latach chaosu. Ten pogląd był szczególnie popularny wśród klas wyższych, które niechętnie patrzyły na lewicową politykę Allendego – nacjonalizację przedsiębiorstw, redystrybucję, wsparcie robotników i chłopów. Taka perspektywa pojawia się w książce “Filmy mojego życia” Antonio Fugueta. W relacjach z tamtego czasu czytamy też o ludziach, którzy krzyczeli z radości na ulicach, śpiewali hymn narodowy i wywieszali flagi w oknach.

Pomimo prawie 20 lat dyktatury, w czasie której zginęło lub zostało znikniętych tysiące lewicowych przeciwników Pinocheta i dochodziło do ciągłego łamania praw człowieka, opinie na temat 11 września nadal są podzielone. Przykładowo, dopiero w 2009 r. do programu nauczania w szkołach włączono kwestie zamachu stanu z 1973 r. Nadal jednak pozostaje to tematem tabu – w połowie gimnazjów nie realizowano lekcji, które by o tym mówiły, tłumacząc to brakiem czasu. BBC cytowała nauczycieli, którzy bali się uczyć o tym okresie, by nie stracić pracy w szkołach, które w większości są prywatne i często zarządzane przez dyrektorów o prawicowych sympatiach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.