kolumbia,  polityka

Najpotężniejszy polityk w Kolumbii za (złotymi) kratami

Álvaro Uribe, prezydent Kolumbii w latach 2002-2010

Sąd Najwyższy Kolumbii zarządził w tym tygodniu, że były prezydent tego kraju Álvaro Uribe ma trafić do aresztu domowego na czas trwania procesu sądowego. Wiąże się to z ciążącymi na nim zarzutami o przekupywanie świadków i zmuszanie ich do zmiany zeznań. Jest to pierwszy taki przypadek w historii Kolumbii.

Ta decyzja sądu jest tym bardziej zaskakująca, że chodzi o osobę, która absolutnie zdominowała kolumbijską politykę w ostatnich 20 latach. Od lat 70. pełnił wszystkie ważne funkcje w kraju: miejskiego radnego, senatora, burmistrza Medellin, gubernatora stanu Antioquia. Wreszcie w 2002 r. wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie, przerywając 100-letnią dominację dwóch głównych partii, Liberalnej i Konserwatywnej. Jego głównym hasłem było przywrócenie pokoju i bezpieczeństwa w kraju rozdartym przez trwającą od lat 60. wojnę domową. Obiecywał rozprawienie się z antyrządowymi bojówkami, głównie z FARC.

Kontrowersyjny bohater mas

I rozprawił się. Wzmocnione siły bezpieczeństwa, policja i wojsko, rozbiły większość oddziałów partyzanckich, a FARC i inne organizacje straciły większość swojej siły. Przy okazji na jaw wyszła afera tzw. falsos positivos: funkcjonariusze sił bezpieczeństwa dokonywali egzekucji na niewinnych cywilach i przebierali ich w stroje partyzantów. Dzięki temu poprawiali statystyki w walce z bojówkami, za co otrzymywali premie. Szacuje się, że ofiarami falsos positivos padło nawet 10 000 osób. Uribe i jego zwolennicy mieli bliskie związki z nielegalnymi, prawicowymi grupami paramilitarnymi, które również oskarżane były o łamanie praw człowieka i handel narkotykami.

Álvaro Uribe nadal jednak pozostaje najbardziej popularnym politykiem w kraju, właśnie ze względu na zaprowadzenie względnego porządku. Był w stanie zmienić konstytucję, dzięki czemu mógł ubiegać się o drugą kadencję (znów wygrał w pierwszej turze); doprowadził do przegranej swojego następcy, Juana Manuela Santosa, w referendum w sprawie zawarcia porozumienia pokojowego z FARC; a w ostatnich wyborach parlamentarnych ponownie zdobył mandat senatora, uzyskując najlepszy w historii indywidualny wynik: 870 tysięcy głosów.

Obecnie wobec byłego prezydenta toczy się kilka procesów, głównie związanych z jego rzekomymi powiązaniami z siłami paramilitarnymi. Dzień po skierowaniu go do aresztu domowego poinformowano, że Uribe jest zarażony koronawirusem, lecz przechodzi chorobę łagodnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.