kultura,  Meksyk,  moda,  społeczeństwo

Karen Vega to pierwsza oaxaqueńska modelka na okładce meksykańskiego VOGUE.

Dlaczego pojawienie się modelki z najbardziej „indiańskiego” stanu Meksyku jest wciąż rzadkością i jednocześnie sukcesem dla tubylczej ludności? Kim są Muxe? Jak postrzegany jest kolor skóry w Meksyku?

Karen Vega pochodzi ze stanu Oaxaca. Jest to najbardziej „indiański” region w Meksyku. Najwięcej mieszka w nim Mixteków i Zapoteków. Karen, podobnie jak zdobywczyni Oscara i twarz styczniowej okładki meksykańskiego Vogue z 2019 Yalitza Aparicio, chce walczyć ze stereotypami i udowodnić, że okładki światowych czasopism modowych to miejsce nie tylko dla białych modelek. Aktorka była dla Karen inspiracją i motywacją, dzięki niej uwierzyła, że i ona może kiedyś znaleźć się na pierwszej stronie. Udało się!

JAK POSTRZEGANY JEST KOLOR SKÓRY W MEKSYKU?

Federico Navarrete Linares w swojej (trochę kontrowersyjnej) książce „Alfabeto del Racismo Mexicano” wyjaśnia terminy, powiedzenia, zwyczaje i uprzedzenia związane z rasizmem w Meksyku. Takie myślenie jest pozostałością po czasach kolonialnych kiedy biała karnacja kojarzyła się z wyższą klasą. „Wybielano” mentalnie osoby, które były np. metysami, ale awansowały społecznie przez co były postrzegane jako „bielsze”. Benito Juarez były prezydent i bohater narodowy Meksyku wywodzący się z Zapoteków mimo, że był zwolennikiem walki o prawa Indian to jednak pudrował twarz by wyglądać na białego. Kolejnym takim przykładem jest brazylijski piłkarz Pele. Nie nakładał on żadnych specyfików na twarz, ale same jego osiągnięcia zmieniły postrzeganie jego osoby. Warto przyjrzeć się mediom i prezenterom, elitom krajów latynoamerykańskich czy właśnie modelkom i modelom na okładkach.

Białe osoby przeważają w mediach, częściej stanowią elity kraju oraz… są właśnie modelkami/ami, a więc i zobaczenie osoby pochodzącej z grupy etnicznej jak np. Yalitza Aparicio (z Mixteków) na okładce modowego czasopisma jest wciąż rzadkością. Frederico odnośnie modelek i okładek pisze o terminie „Latinos internacionales”. Czyli jeśli na okładce ma się znaleźć modelka „morena” to szuka się raczej takich, które wyglądają jak włoszki lub criollas jak np. Karla Souza, a nie „latinos mexicanos” czy „tipo Iztapalapa”. Popularny jest też termin „Guera”. Jeśli macie jasną karnacje, a tym bardziej kolorowe oczy i jasne włosy bardzo możliwe, że zostaniecie tak nazwani będąc w Meksyku. Również i w niektórych meksykańskich produkcjach na netflixie jak np. „Niepowstrzymane” usłyszycie go wielokrotnie.

MUXE, TRZECIA PŁEĆ


Wracając do okładek Vogue. Poza Karen Vegą i Yalitzą Aparicio, na pierwszej stronie pojawiła się również Muxe, Estrella. Została ona wybrana na okładkę m.in. ze względu na proporcje ciała i wygląd odpowiadający standardom Vogue. Muxe oznacza trzecią płeć. W kulturze Zapoteków przetrwał ustrój nieco zbliżony do matriarchatu przez co kobiety są bardziej uprzywilejowane niż mężczyźni. To one zajmują się biznesem, handlem czy działalnością gospodarczą, natomiast rolnictwo czy rybołówstwo to częściej domena płci przeciwnej. Trzecia płeć natomiast jest odbierana jako „inna”, nie jest ona ani gorsza ani lepsza od mężczyzn. Muxe mają prawie tyle samo praw ile kobiety. Również mogą wykonywać zawody zarezerwowane dla kobiet czy podejmować ważne decyzje dla społeczności. Kultura Zapoteków jest więc kontrastem do większej części Meksyku, w której raczej mężczyźni mają wyższą pozycję, jak kultura mestizo i zjawisko machismo.

źródło: https://www.vogue.mx/moda/video/karen-vega-la-modelo-de-oaxaca-en-la-revista-vogue?fbclid=IwAR1VfSf22X4Af69m9mP6HQ_LBoFAiBsXpt57vBZv03Pmp4QuXe3O2lHC1TI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.