boliwia,  kultura,  Ludy Tubylcze,  polityka

Koniec boliwijskiego Ministerstwa Kultur

Tymczasowa prezydentka Boliwii Jeanine Áñez z wielkim, zdobionym egzemplarzem Biblii, na którą składała przysięgę prezydencką 12 listopada 2019 r.

W zeszłym tygodniu Jeanine Áñez, tymczasowo wykonująca obowiązki prezydenta Boliwii, podjęła decyzję o likwidacji trzech ministerstw: Kultur (Ministerio de Culturas), Sportu i Komunikacji. Obowiązki dwóch pierwszych zostaną przeniesione do Ministerstwa Edukacji, a Komunikacja do administracji prezydenckiej. Pieniądze zaoszczędzone dzięki tej zmianie mają zostać przekazane na ochronę zdrowia w obliczu pandemii Covid-19. Likwidacja tych ministerstw jest elementem redukcji „niepotrzebnych wydatków” wprowadzonych przez rządy partii MAS byłego prezydenta Evo Moralesa.

Decyzja ta została powszechnie skrytykowana w kraju – oszczędności z tego tytułu mają być znikome, za to ruch ten wskazuje, jak małą wagę rząd tymczasowy przywiązuje do kwestii kultury. Była Ministra Kultur, folkowa piosenkara Zulma Yugar uznała, że „jest dla rządu piątym kołem u wozu”. W mediach społecznościowych powstało hasło „jestem artystą, nie absurdalnym wydatkiem” (to inne określenie użyte przez ministra rządu Áñez). Krytycznie wypowiedział się również Carlos Mesa, były prezydent Boliwii i kandydat prawicy w nadchodzących wyborach. Stwierdził, że zadaniem rządu tymczasowego powinna być przede wszystkim organizacja nowych wyborów; nie ma mandatu do przeprowadzania takich zmian, jak redukcja liczby ministerstw czy zamykanie ambasad (które także ma miejsce).

Jest to kolejna z kontrowersji wokół rządu Jeanine Áñez, które się zaczęły wraz z obaleniem Evo Moralesa w listopadzie. Áñez była drugą wiceprzewodniczącą boliwijskiego Senatu i po wielu zawirowaniach została tymczasową głową państwa. Krytykę wzbudził fakt, że w jej rządzie nie znaleźli się żadni przedstawiciele rdzennej ludności kraju czy bliskie związki ze skrajną prawicą. Áñez zarzuca się też rasistowskie poglądy względem tubylczych ludów Boliwii, a także brutalne rozpędzanie demonstracji jej przeciwników i łamanie ich praw człowieka, czy próby ograniczania swobody wypowiedzi.

Wybory prezydenckie miały się odbyć 3 maja, lecz ze względu na pandemię Covid-19 zostały one przeniesione na wrzesień. Jeanine Áñez jest jedną z kandydatek do urzędu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.