Ludy Tubylcze

Poznaj języki ludów tubylczych w Ameryce Łacińskiej.

Czy wiesz, jakimi językami tubylczymi mówi się w Ameryce Łacińskiej? Ameryka Łacińska to nie tylko język hiszpański i portugalski. Region ten to bogactwo etniczne i kulturowe, a co za tym idzie – różnorodność językowa i dwujęzyczność. W dzisiejszym poście wymieniłam jedynie garstkę języków Ameryki Łacińskiej (Karaiby pominęłam i nawet nie wspomniałam o Amazonii!!). Post wyszedł nieco długi… mam nadzieję jednak, że będzie on dla Was ciekawy, a dla mocno ciekawskich – mapka, która jest trochę bardziej szczegółowa.

Zacznijmy od Meksyku. Wśród ponad 63 języków najwięcej osób (ok. 1,6 mln) posługuje się azteckim językiem nahuatl. Kolejne „duże” języki to te, które należą do rodziny języków majańskich (najwięcej na półwyspie Jukatan). Poza tym należy wyróżnić zapotecki (ok. 777 tys. mówiących) oraz mixtec (ok. 500 tys.), który zawiera aż 51 dialektów.

Lecimy dalej w głąb Ameryki Środkowej! ✈️
Tutaj zwłaszcza w Gwatemali, Belize obecne są języki majańskie i azteckie, ale usłyszeć też można karaibskie języki jak np. garifuna. Podobnie mowa znad wysp antylskich słyszalna jest w Panamie, Nikaragui czy Hondurasie.

W Ameryce Południowej około 11 mln osób posługuje się językiem Quechua (Keczua). Język ten można usłyszeć w Ekwadorze i Kolumbii, Peru, Boliwii, Argentynie i Chile. Wywodzi się z gór Andyjskich (Sierry) i zawiera mnóstwo dialektów i odmian jak np. Kichwa, którym posługują się Indianie Otavalo w Ekwadorze. Drugim takim andyjskim językiem jest Ajmara.

Ignacy Domeyko napisał książkę o Araukanii, o Mapuczach, „Ludziach Ziemi”. Mówią oni w języku, który wpłynął nieco na hiszpański w Chile, czyli Mapudungun (ok. 300 tys. osób).

Tukan, Jaguar, Kukugar… to słowa, które trafiły do europejskich języków dzięki językowi guaraní (ok. 6-7mln. osób) Jest to język urzędowy (obok hiszpańskiego) Paragwaju.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.