Oscar Chavez
chichablog,  kultura,  Meksyk,  społeczeństwo

Zmarł Óscar Chávez z powodu koronawirusa

EPA/SASHENKA GUTIERREZ Dostawca: PAP/EPA.

Zmarł ceniony, meksykański muzyk Óscar Chávez. Kim był? Czym jest Canto Nuevo? Dlaczego Gabriel Garcia Marquez lubił jego wersję „Macondo”?

#ÓscarChávez #Meksyk #chichablog

🎶 Los 100 años de Macondo suenan, suenan en el aire… 🎶 to pierwszy wers kultowej piosenki „Macondo” wykonanej przez Óscara Cháveza. „Macondo” odnosi się do świata wymyślonego przez Gabriela Garcię Marqueza w słynnej, kolumbijskiej powieści „100 lat samotności”. Dzięki muzykowi można za pomocą dźwięku „przeczytać” pokrótce owy świat. Chociaż piosenka została stworzona przez peruwiańskiego artystę Daniela Camino Diez-Canseco to jednak dopiero po wykonaniu Óscara Cháveza zyskała ona sławę. Gabriel Garcia Marquez bardzo lubił jego wersje. Mówi się, że wspólnie śpiewali ją w Barze Siqueiros i w El Polyforum w Mieście Meksyk.

Chavez napisał wiele utworów (głównie w latach 60-70) w duchu tzw. „Canto Nuevo”, które w swoim folklowym charakterze wyrażały m.in protest wobec meksykańskiej elity politycznej. Jedną z nich jest np. „La Casita”, która jest aluzją do wymyślonej rezydencji dla polityków. Óscar Chávez był także producentem, aktorem filmowym i teatralnym, a także można go zobaczyć w telenowelach.

Óscar Chávez zmarł 30.04.2020 w wieku 85 lat. Miał objawy koronawirusa podczas gdy nie ma oficjalnego potwierdzenia przypuszczeń, że właśnie ta choroba była przyczyną zgonu.

🎶 Macondo: https://www.youtube.com/watch?v=mBfP4_c2rw8
🎶 Por ti: https://www.youtube.com/watch?v=tiwJPbeAOdA
🎶 La Casita: https://www.youtube.com/watch?v=WYX83xXHzIY
🎶 Cały koncert: https://www.youtube.com/watch?v=DmO-3FkCiIY

Źródła:
https://www.revistaclase.mx/…/este-es-el-origen-de-la-canci…
https://www.revistaclase.mx/gente-co…/quien-fue-oscar-chavez
https://verne.elpais.com/…/05/01/mex…/1588290683_358095.html
https://time.com/…/mexican-singer-oscar-chavez-dies-corona…/

Chicha.pl – Blog o Ameryce Łacińskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.