Oficjalne Logo Chicha Blog - o Ameryce Łacinskiej
chicha,  chichablog,  kultura,  kulturaandyjska,  peru

Jesteśmy Chicha Blog! Ale co to właściwie znaczy Chicha? cz.1

Byli Gringos, czas na… Chicha! Gringos to nazwa Koła Naukowego działającego przy Uniwersytecie Warszawskim, którego byliśmy członkami w trakcie studentami Studiów Latynoamerykańskich. Koło już nie funkcjonuje, ale my zdecydowaliśmy kontynuować dzielenie się z Wami naszą sympatią do Ameryki Łacińskiej!

Dlaczego chicha? Choć to zjawisko typowo andyjskie, kojarzy nam się z tym, co charakterystyczne dla całej Ameryki Łacińskiej – żywymi kolorami, niespotykanymi gdzie indziej zjawiskami i wszystkim, co tak bardzo przyciąga do tej części świata. Taką właśnie Amerykę będziemy chcieli Wam przedstawić.

Ale “chicha”, czyli właściwie co?

Chicha (rz. r.ż., czyt. [czicza])

1. napój alkoholowy wytwarzany najczęściej ze sfermentowanej kukurydzy, typowy dla obszaru andyjskiego, wykorzystywana w celach religijnych od czasów inkaskich.

2. rodzaj estetyki właściwy dla dużych miast peruwiańskich. Charakteryzuje się żywymi, kontrastującymi kolorami i chaotycznością. Termin związany z przykuwającymi uwagę plakatami reklamującymi koncerty popularnej muzyki chicha, rozpowszechniony wraz z napływem do miast ludności z wiejskich obszarów andyjskich.

3. tu: projekt grupy pasjonatów, absolwentów latynoamerykanistyki, którzy po ukończeniu studiów chcą dalej popularyzować wiedzę o Ameryce Łacińskiej. Już poza kołem naukowym, lecz nadal rzetelnie, ale też z większym luzem, o kulturze i bieżących wydarzeniach, o podróżach, o Ameryce Łacińskiej w Polsce i przede wszystkim – o tym, że ten region to znacznie więcej niż rum, samba, macho i voodoo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.